U hlasového vyhledávání a SEO platí jedno:
Webinář zdarma: Jak na sociální sítě, aby to mělo skutečně návratnost?
Právě za chvíli začíná náš webinář zdarma, ve kterém vám ukážu, proč 97 % podnikatelů dělá na Facebooku chyby, kvůli kterým prodělávají peníze a jak se těmto chybám vy vyhnete. Tak honem, ať vám to dnes neuteče!
Jeho vliv poroste.
Google v hlasovém vyhledávání zpřístupnil češtinu už v roce 2010. Málokdo to ale zohledňuje u svého webu. Ačkoliv většina z mých známých tuto funkci běžně využívá každý den.
Získejte strategickou výhodu do budoucna. V článku vám přiblížím, jak hlasové vyhledávání funguje a prozradím pár tipů, jak díky němu získáte vyšší návštěvnost webu.
Jak hlasové vyhledávání funguje?
S rozvojem mobilních technologií vyhledávače hledaly možnosti, jak své služby uživatelům ještě více přiblížit.
Hlasové vyhledávání využijete u:
- smartphonu,
- tabletu,
- počítače s digitálním personálním asistentem,
- Google – Google Voice Search
- Apple – Siri
- Microsoft – Cortana
- Amazon – Alexa
- Samsung – Viv
- počítače s mikrofonem.
Jak to funguje? Jednoduše:
Místo psaní vyslovíte svůj vyhledávací dotaz ústně. Zařízení vám buď řekne konkrétní odpověď, nebo vám nabídne výsledky jako standardní vyhledávání.
Kdo a jak hlasové vyhledávání využívá?
Data pro český trh se mi bohužel nepodařilo získat. Za posledních pár let tvořilo hlasové vyhledávání 20 % z celkové hledanosti v USA. Počítá se, že tento trend bude jen růst.
Studie o zařízení Siri na webu Crazyegg odhalila, že ve Spojených státech se razantně zvýšilo používání tázacích zájmen ve vyhledávacích dotazech.
- kdo –135 %
- co – 7 %
- kdy – 79 %
- kde – 75 %
- proč – 40 %
- jak – 81 %
Blogový článek od Googlu pro změnu naznačil, že preference dotazů se hodně liší podle věku uživatelů, kteří použili hlasové vyhledávání.
Co hlasové vyhledávání mění z pohledu SEO?
1) Změna vyhledávacích dotazů
Dejme tomu, že mám rande s holkou a potřebuju rychle zjistit, kam ji pozvat na kafe. Při použití fulltextového vyhledávání napíšu něco jako toto:
Pokud ale využiju hlasové vyhledávání, můj dotaz bude znít spíš takto:
To naznačuje 2 věci:
- delší vyhledávací dotazy,
- konverzační tón dotazů.
Obojí zásadním způsobem mění pohled na on-page SEO úpravu webu, analýzu klíčových slov a práci s obsahem stránek. Podrobněji to rozeberu v dalších částech tohoto článku.
2) Větší důraz na lokální vyhledávání
Podle statistik bývají dotazy v hlasovém vyhledávání spojeny s určitým místem až 3× víc než u fulltextového vyhledávání.
Hodně to souvisí s využíváním smartphonů, ve kterém lidé často hledají věci v souvislosti s místem, kde zrovna stojí.
Čím více cílíte na lokální trh, tím spíš sledujte trendy hlasového vyhledávání. Dlouhodobě jeho využití poroste a buď z něj vytěžíte maximum, nebo přijdete o příležitost.
3) Změna výsledků, které uživatel dostane
Dodnes si pamatuju rozhovor s Dušanem Janovským o budoucnosti vyhledávačů. Klíčová myšlenka zní:
„Vyhledávače z dlouhodobého hlediska nemají zájem na odkazování cizího obsahu. Jejich cílem je co nejrychleji nabídnout žádané informace uživateli. Na jiné weby odkazují jen proto, že zatím nepřišly na způsob, jak mít veškerý obsah u sebe.“
V praxi to znamená, že Google cílí na poskytnutí žádaných informací hned ve vyhledávači bez toho, aniž byste jako uživatelé museli odcházet jinam.
Tento trend vidíme už dnes v podobě tzv. Featured Snippetů.
Hlasové vyhledávání tento vývoj podporuje. Na některé vyhledávací dotazy systém odpoví přímo a vy nemusíte hledat dál.
Pokud se například optám:
„Kolik obyvatel má Česká republika?“
Mobil mi okamžitě odpoví:
„10,56 milionů 2016“
V tu chvíli dostanu okamžitou odpověď a už nepotřebuju procházet další weby.
Do budoucna tím jako tvůrci obsahu čelíme velké výzvě. Reálně hrozí, že nás o návštěvnost nepřipraví jiné obsahové weby, ale sám Google. A to díky obsahu, který pro něj sami vytvoříme.
Jak přistupovat k analýze klíčových slov optikou hlasového vyhledávání?
Preference longtailových výrazů
Vývoj směřuje k větším preferencím longtailových výrazů v konverzačním stylu.
Podívejme se třeba na tyto výsledky plánovače klíčových slov Google Ads v souvislosti s kávou:
V tuto chvíli většina SEO a PPC specialistů loví výrazy s největší hledaností.
V budoucnu ale poroste využívanost konverzačních frází jako „kam na kafe v praze“, kterou jsem vyznačil v obrázku. Díky rostoucí hledanosti.
Tento vývoj zároveň přináší i jinou věc – lepší odhad konkrétního zájmu uživatele.
V této souvislosti se vyplatí myslet také na úpravu obsahu. Dnes řada SEO specialistů preferuje, aby se na každé hledanější klíčové slovo vytvářela stránka s unikátním obsahem.
Pro využití hlasového vyhledávání se vyplatí vytvářet obsahově bohatou stránku s více longtailovými výrazy. Toto pravidlo platilo v jiném kontextu už dřív, ale s přihlédnutím k tého skutečnosti to platí dvojnásob.
Soustřeďte se na klíčová slova, která obsahují otázku
Protože lidé využívají hlasové vyhledávání pomocí přímého dotazování přístroje, přizpůsobte tomu výběr klíčových slov. V zahraniční vzrostlo využití otázek vzrostlo až o 60 %.
Osobně pro získávání tázacích klíčových slov rád využívám nástroj PPC Keyword Tool.
Jak se s tím pracuje? Jednoduše do prostředního sloupce vložíte standardní klíčová slova a do levého dáte tázací zájmena typu:
- kdo
- kde
- kdy
- proč
- jak
Rázem získáte spoustu zajímavých frází. Funguje i nástroj KW Finder.
Vyhledávací dotazy lépe prozrazují zájem uživatele
Konkrétnější vyhledávací fráze více napoví kontext chování osob, kteří navštíví váš web. Díky tomu analýza klíčových slov ještě lépe poslouží jako podklad pro obsahovou úpravu webu, která mnohem lépe zohlední přání uživatelů.
Pro americké prostředí existují i data, na kterých místech lidé využívají hlasového vyhledávání. Údaje vycházely z rozhovorů a proto k nim přistupujte s rezervou.
Jak tvořit obsah s přihlédnutím k hlasovému vyhledávání?
Přiřaďte vyhledávacím dotazům konkrétní očekávání uživatele
Rozřaďte si jejich očekávání do určitých kategorií. Podle toho přesněji naplánujete budoucí obsah.
Výsledné kategorie vypadají třeba takto:
- Vzbuzení povědomí: Jaký je nejúčinnější antivirus?
- Srovnávání: Je lepší antivirus Avast nebo AVG?
- Nákup: Kolik stojí Avast?
- Uživatelské problémy: Proč mi antivirus nefunguje?
Evidujte tyto dotazy v přehledné tabulce, ke které následně přiřaďte možnosti, jak poskytnout nejlepší odpověď. Rovnou se zamyslete i nad typem média, které pro informování uživatelů využijete. Ne vždy bývá text ten nejvhodnější.
Sám v roli uživatele třeba u složitějších úkonů ocením doplnění textu o názorné video, nebo grafickou přílohu typu infografiky, grafu a podobně.
Zahrňte krátké a jednoznačné odpovědi pro vyhledávací dotazy
Podle Briana Deana existuje až 40% shoda první odpovědi na vyhledávací dotaz a podoby výsledku vyhledávání v tzv. Featured Snipetu, který jsem popisoval výše.
V praxi to znamená, že byste měli ke každému vyhledávacímu výrazu vytvořit jednoznačný obsah o délce do 30 slov.
Nejlépe toho docílíte přes zveřejnění stránky s nejčastějšími otázkami a odpověďmi, zkráceně FAQ. Zde přirozeným způsobem sepíšete hledané dotazy a odpověď přizpůsobíte rozsahu, který se hodí pro Featured Snippety.
Pohrát si můžete i s články, ale to už chce více času a zkušeností. V opačném případě riskujete, že vám nikdo neporozumí.
S čím dál častějším využitím Siri a jiných digitálních asistentů byste úpravě obsahu s ohledem na Featured Snipety měli věnovat více práce, a to z jednoduchého důvodu.
Digitální personální asistenti typu Siri a Cortana odpoví na uživatelský dotaz jen jedinou odpověď. Máte tedy jen jednu šanci.
Jak se dostat do ve Featured Snippetů?
- Zahrňte dotazy typu „Co je…“.
- Sledujte konkurenci, jak dotazy zodpovídá ona.
- Odpověď by měla obsahovat alespoň 200-300 znaků.
- Přesná shoda klíčového slova uveďte ideálně v meta titulku a nadpisu H1.
- Dotaz a synonyma zopakujte v textu.
- První věta by měla přinést hlavní vysvětlení pojmu.
- Práce na SEO optimalizaci webu
Pište v konverzačním tónu
Osobně hodně vítám představu, pokud hlasové vyhledávání povede k přirozeně znějícímu textu a opadne nevhodné vkládání klíčových slov.
Odpověď vyhledávačů bude více připomínat lidskou řeč. Proto pište tak, jak mluvíte.Proč mluvit o monetizaci, když píšete o vydělávání peněz? Proč slibovat transparentnost, když stačí poctivé chování?
Totálně se vykašlete na přehnaně odborné výrazy. Spíš k obsahu přistupujte tak, že vás čte úplný lajk, který o vašem oboru čte poprvé.
Já si vždy představím, že píšu pro dítě. Pokud vás pochopí malý kluk a holka, bude vám rozumět i zákazník.
Tvořte bohatý obsah
Logika je jasná:
Delší text = víc příležitostí pro longtailové výrazy = víc šancí odpovědět na hlasové vyhledávání.
Zvažte, na co se lidé ptají a vaše podnikání to nabízí. Dobrou inspiraci pro práci s obsahem nabízí v angličtině web Ok Google. Jde sice o anglickou stránku a česká verze hlasového vyhledávání stále není dokonalá. Postupným vývojem se ale bude zlepšovat.
Láká vás včas přizpůsobit web pro hlasové vyhledávání? Napište nám. Pomůžeme vám s úpravou stránek, abyste tomuto trendu šli naproti.